Ekopiknik
W niedzielę 22 września 2024 r. w parku rekreacyjnym „Drozdy” w Tarczynie mieliśmy przyjemność gościć mieszkańców obszaru LGD na naszym ekopikniku. Wydarzenie sfinansowane było w całości przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Udało nam się przyciągnąć do wspólnej zabawy setki osób w różnym wieku. Frekwencja zaskoczyła zarówno organizatorów jak i gości. Cieszymy się, że mogliśmy spędzić ten dzień razem w tak miłej atmosferze. Poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Bystrzanowie zachwycił wszystkich uczestników. Dzieciaki świetnie bawiły się na dmuchańcach, podczas konkursów i warsztatów plastycznych. Mamy nadzieję, że skorzystano z porad naszych ekspertów.
“Zadanie publiczne dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego”.#Mazowszepomaga#programywsparcia#solidarnośćmazowiecka
——————————————————————————————————————–
Mazowieckie Dobre Praktyki Pszczelarskie
W sobotę – 16.03.2024 r., w Gminnym Ośrodku Kultury w Tarczynie odbyło się szkolenie pt. „Rola i znaczenie owadów zapylających”. Dzięki ogromniej wiedzy prowadzącego – pana Marka Dudka – mogliśmy poznać tajemnice pszczół oraz zapoznać się z rolą owadów w środowisku, ich znaczeniem dla gospodarki, zasadami pracy w ulu, produktami pszczelimi takimi jak miody, pyłek, pierzga, propolis, a także naukę ich racjonalnego nabywania oraz bezpiecznego i optymalnego wykorzystywania. Atrakcją spotkania była degustacja miodu i produktów pszczelich oraz poznanie ich właściwości zdrowotnych, a także mini konkurs z nagrodami. Szkolenie sfinansowane zostało przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego i zorganizowane we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Tarczynie oraz Gminą Tarczyn.
————————————————————————————————————–
VIII EDYCJA GALI “PERŁY MAZOWSZA”
W ostatnim dniu lutego, w Gminnym Ośrodku Kultury w Tarczynie, odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród VIII edycji konkursu Perły Mazowsza. Organizowany przez Lokalną Grupę Działania (LGD) Perły Mazowsza oraz „Przegląd Piaseczyński” konkurs ma za zadanie integrować lokalną społeczność oraz promować lokalne firmy, wydarzenia kulturalne, atrakcje turystyczne i osiągających sukcesy sportowców. Spośród zgłoszonych przez mieszkańców kandydatur w trzech kategoriach: Perła Przedsiębiorczości, Perła Kultury i Perła Sportu i Turystyki.
Zwycięzcy z gminy Góra Kalwaria:
- Perła Przedsiębiorczości: Wojskowa Akademia Techniczna – Karolina Ochniak
- Perła Kultury: Książka dla dzieci „Stefanka podróże po Górze”, odbierał Piotr Chmielewski
- Perła Sportu i Turystyki: Sylwia Tkaczyk
Zwycięzcy z gminy Konstancin-Jeziorna:
- Perła Przedsiębiorczości: EVA Park Life & SPA Restauracja i SPA w Uzdrowisku Konstancin – Danuta Lasek
- Perła Kultury: Konstanciński Chór Kameralny
- Perła Sportu i Turystyki: Klub Sportowy Konstancin
Zwycięzcy z gminy Lesznowola:
- Perła Przedsiębiorczości: Restauracja La Nostra, Katarzyna Amol
- Perła Kultury: Dożynki w Podolszynie – Sami swoi
- Perła Sportu i Turystyki: SRS Zamienie.
Zwycięzcy z gminy Prażmów:
- Perła Przedsiębiorczości: Bawialnia Leśny Kącik, Katarzyna Olszewska
- Perła Kultury: Wirtualne Muzeum Prażmowa, Michał Kmicik, Bartłomiej Kucharski, Joanna Grela
- Perła Sportu i Turystyki: Pętelka – rodzinny wyścig rowerowy – Marta Węcławiak
Zwycięzcy z gminy Tarczyn:
- Perła Przedsiębiorczości: Bartos Event Group, odebrał Bartosz Olczak
- Perła Kultury: Tarczyńska Orkiestra Dęta, odebrał Mariusz Zaraś
- Perła Sportu i Turystyki: Uczniowski Klub Sportowy w Tarczynie, odebrał Daniel Bloch
W finale wręczono nagrody najlepszym przedsiębiorcom, twórcom kultury i sportu w całym powiecie piaseczyńskim. Statuetki trafiły do podmiotów, które otrzymały najwyższą liczbę głosów w każdej kategorii.
Po zakończonej gali, uczestnicy i goście udali się na poczęstunek stworzony z lokalnych potraw.
——————————————————————————————————————–
Warsztaty przetwórstwa owoców i produkcji cydru z cyklu „Mazowieckie Dobre Praktyki i Tradycje Kulinarne”
W dniu 14 listopada 2023 roku, w Gminnym Ośrodku Kultury odbyły się warsztaty przetwórstwa owoców i produkcji cydru z cyklu “Mazowieckie Dobre Praktyki i Tradycje Kulinarne”. Jak powstaje cydr, z jakich odmian jabłek, co jest potrzebne do jego produkcji, jak należy prawidłowo przechowywać cydr, ile jest odmian? – odpowiedzi na te pytania poznali uczestnicy warsztatów„Przetwórstwa owoców i produkcji cydru”. Spotkanie zorganizowane zostało w ramach projektu „Mazowieckie Dobre Praktyki i Tradycje Kulinarne” przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie przy współpracy z Lokalną Grupą Działania – Perły Mazowsza. Spotkanie odbyło się w dniu 14 listopada 2023 roku, w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury w Tarczynie. Wydział Rolnictwa, Żywności i Rozwoju Obszarów Wiejskich Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi reprezentował p. Krzysztof Zaniewski. Prowadzący szkolenie p. Dariusz Koroś – właściciel rodzinnej cydrowni Chyliczki, sadownik, omówił proces powstania cydru jabłkowego. Prawdziwy, naturalny i najsmaczniejszy cydr powstaje z soku jabłkowego starych odmian jabłek – złota reneta, szara reneta a jego smak zależy od stopnia dojrzałości owoców, rodzaju gleby oraz rodzaju drożdży jakie zostaną użyte do produkcji. Cydr w każdym sezonie wychodzi ze względu na zawartość cukru i aromatu w owocach, które zależne są od pogody. Następnie odbyła się degustacja cydrów. Bez wątpienia najbardziej smakowitym okazał się „Cydr lodowy”. Po przerwie obiadowej nastąpiła część praktyczna warsztatów, uczestnicy do przygotowanego soku jabłkowego dodawali odrobinę drożdży i cukru, rozlali napój do butelek i zakapslowali. Po 4-5 tygodniach będą mogli delektować się dojrzałym cydrem.
Konferencja popularno – naukowa pt. “Produkt lokalny i tradycyjny w świetle nowych możliwości lokowania go na rynku”.
W dniu 22 marca 2019r. odbyła się konferencja pt. “Produkt lokalny i tradycyjny w świetle nowych możliwości lokowania go na rynku”, organizowana przez Lokalną Grupę Działania “Perły Mazowsza”, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego oraz Gminny Ośrodek Kultury w Tarczynie. Honorowy patronat nad imprezą objęła Burmistrz Tarczyna Barbara Galicz.
W wydarzeniu, które otworzyli burmistrz Barbara Galicz oraz Prezes LGD Jan Dębski, uczestniczyli m.in. przedsiębiorcy, przedstawiciele lokalnych grup działania, jednostek naukowych, oświatowych, organizacji pozarządowych, służb mundurowych, jak również reprezentanci sektora samorządowego / publicznego, w tym burmistrzowie i wójtowie okolicznych gmin. Imprezę otworzyły piękne występy wokalne.
IV EDYCJA GALI “PERŁY MAZOWSZA”
W ostatnim dniu lutego, w Gminnym Ośrodku Kultury w Tarczynie, odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród IV edycji konkursu Perły Mazowsza. Organizowany przez Lokalną Grupę Działania (LGD) Perły Mazowsza oraz „Przegląd Piaseczyński” konkurs ma za zadanie integrować lokalną społeczność oraz promować lokalne firmy, wydarzenia kulturalne, atrakcje turystyczne i osiągających sukcesy sportowców. Spośród zgłoszonych przez mieszkańców kandydatur w trzech kategoriach: Perła Przedsiębiorczości, Perła Kultury i Perła Sportu i Turystyki.
Zwycięzcy z gminy Góra Kalwaria: Perła Przedsiębiorczości – pracownia stolarska “Alicja w Krainie Drewna”, Perła Kultury – Misterium Męki Pańskiej, a Perła Sportu trafiła do Kajaków z Góry Kalwarii.
Zwycięzcy z gminy Konstancin-Jeziorna: Perła Przedsiębiorczości – Fundacji Inicjatyw Społecznych Strefa Działania, Perła Kultury – Jazz Zdrój Festiwal, a Perła Sportu – UKS Cirkus Konstancin.
Zwycięzcy z gminy Lesznowola: Perła Przedsiębiorczości – aNDCOM, Perła Kultury – Big Band DLa FraJDY, Perła Sportu trafiła w ręce siatkarki i trener-ki Michaliny Tokarskiej z MUKS Krótka Mysiadło
Zwycięzcy z gminy Piaseczno: Perła Przedsiębiorczości – Karmelowa Pokusa, Perła Kultury – Jarmark Piaseczyński, Perła Sportu trafiła do Pawła Karbowskiego, trenera zapaśników UKS 5 Piaseczno.
Zwycięzcy z gminy Prażmów: Perła Przedsiębiorczości – Hotel Psigoda, Perła Kultury – amatorski Teatr Uwieliński, a Perła Sportu – kolarz Tomasz Grzesiak.
Zwycięzcy z gminy Tarczyn: Perła Przedsiębiorczości – TDM electronics, Perła Kultury – Widowisko Patriotyczne „Kocham cię, Polsko!” przygotowanemu z okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a Perła Sportu – Zawody Wędkarskie dla Dzieci.
W finale wręczono nagrody najlepszym przedsiębiorcom, twórcom kultury i sportu w całym powiecie piaseczyńskim. Statuetki trafiły do podmiotów, które otrzymały najwyższą liczbę głosów w każdej kategorii. Perłę Przedsiębiorczości odebrała prezes TDM electronics Monika Wardak. Powiatową Perłę Kultury odebrała Joanna Pająkiewicz, dyrektor tarczyńskiego przedszkola, które przygotowało widowisko patriotyczne. Najwięcej głosów w kategorii Perła Sportu i kolejną statuetkę otrzymała siatkarska mistrzyni Michalina Tokarska.
Po zakończonej gali, uczestnicy i goście udali się na poczęstunek stworzony z lokalnych potraw.
Gala “Perły Mazowsza” – 2018. III Edycja.
Po raz trzeci, odbyła się Gala “Perły Mazowsza”, organizowana przez Stowarzyszenie “Perły Mazowsza” – Lokalna Grupa Działania oraz Gazetę – Przegląd Piaseczyński. Uroczystość ta odbyła się 28 lutego 2018 roku, w Tarczynie. Gospodarzem byli: Burmistrz Tarczyna – Pani Barbara Galicz oraz Prezes Stowarzyszenia “Perły Mazowsza” – Pan Jan Dębski.
Podczas Gali wyłonieni zostali laureaci w następujących kategoriach:
-
- Perła Przedsiębiorczości
-
- Perła Sportu
-
- Perła Kultury
- Perła Mazowsza
Laureatów zgłaszać mogli mieszkańcy powiatu piaseczyńskiego, a spośród wszystkich zgłoszeń, finalistów wybrała specjalnie zwołana kapituła, w skład której wchodzili przedstawiciele każdej z sześciu gmin powiatu piaseczyńskiego.
Podczas Gali, nie zabrakło promocji lokalnych produktów, wyrobów plastycznych, soków, lokalnych produktów spożywczych i specjałów, firm i wielu innych.
Gala cieszyła się dużym zainteresowaniem, nie tylko mieszkańców powiatu, ale i wielu znakomitych gości min. Marszałek Województwa Mazowieckiego – Pan Adam Struzik, reprezentujący Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego – jego doradca Romuald Łanczkowski oraz przedstawiciele władz powiatowych.
Po wręczeniu nagród w postaci statuetek oraz krótkim przedstawieniu laureatów, Burmistrz Tarczyna – Pani Barbara Galicz zaprosiła wszystkich na poczęstunek, składający się z lokalnych specjałów.
W kolejnym roku planowana jest kolejna, już IV edycja Gali, na którą serdecznie zapraszamy.
V Kongres Przedsiębiorczości
21 lutego 2017r. w Tarczynie pod honorowym patronatem Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego odbył się V Kongres Przedsiębiorczości. Organizatorem kongresu, przebiegającego pod znakiem produktu lokalnego, było nasze Stowarzyszenie „Perły Mazowsza” – Lokalna Grupa Działania.
W imprezie uczestniczyli m.in. przedsiębiorcy, przedstawiciele lokalnych grup działania, jednostek naukowych, oświatowych, organizacji pozarządowych, służb mundurowych, jak również reprezentanci sektora samorządowego/publicznego, w tym burmistrzowie i wójtowie okolicznych gmin.
Gości powitała burmistrz Tarczyna i jednocześnie przewodnicząca Rady LGD Barbara Galicz podkreślając jak ważne jest docenianie i poszukiwanie tradycyjnych produktów, które mogą stać się wizytówką naszego regionu. Mówiła również o zwiększonym zainteresowaniu zarówno krajowych jak i zagranicznych konsumentów polskimi artykułami spożywczymi charakteryzującymi się wysoką jakością i wytwarzanymi na bazie unikatowych receptur.
Kongres oficjalnie otworzył Prezes Zarządu LGD Perły Mazowsza Jan Dębski. Scharakteryzował on działalność LGD i przedstawił konkretne dane świadczące o znaczącej roli „Pereł Mazowsza” w rozwoju regionu, m.in. poprzez przyznawanie dotacji na realizację najciekawszych inicjatyw w regionie.
W programie imprezy znalazły się występy artystyczne, ciekawe prezentacje multimedialne gmin wchodzących w skład LGD „Perły Mazowsza” oraz zaproszonych lokalnych grup działania: Wspólny Trakt, Wszyscy Razem, Razem dla Radomki oraz Razem na Piaskowcu, które przybyły na kongres i w dużym stopniu ubarwiły jego przebieg. W imieniu Marszałka Stanisława Karczewskiego organizatorom i uczestnikom imprezy pogratulowała jego przedstawicielka – Pani Joanna Jarosławska.
Kongres był znakomitą okazją do zaprezentowania najlepszych produktów lokalnych z regionu. Piękne, kolorowe, wykonane z kreatywnością i polotem stoiska promocyjne przyciągały miłośników smaków, rękodzieła, rzemieślnictwa oraz folkloru. Wszystkie cieszyły się dużym powodzeniem, przede wszystkim ze względu na swą oryginalność. Spotkaniu towarzyszyła degustacja produktów tradycyjnych oferowanych przez lokalnych producentów (m.in. pyszne pieczywo, świeżo wyciskane soki, cydr, owoce i warzywa oraz wytwarzane z nich ekologiczne przetwory, miody, sery, smalec, wyroby garmażeryjne, ciasta i ciasteczka), a także prezentacja regionalnych strojów i niepowtarzalna ludowa, skoczna muzyka, połączona ze śpiewami. Ponadto wręczono wyróżnienia dla producentów lokalnych z terenu LGD Perły Mazowsza.
Wszyscy uczestnicy imprezy podkreślali, że pielęgnowanie dziedzictwa kulinarnego w oparciu o produkty tradycyjne jest istotnym narzędziem dla rozwoju miejscowych terenów. Stąd też konieczność promowania i wspierania mieszkańców i przedsiębiorców, którzy stanowią o ogromnym potencjale i możliwościach regionu.
Impreza stanowiła doskonałą formę promocji samego LGD oraz jego działalności. Świetnie integrowała miejscową społeczność i cieszyła się ogromną popularnością o czym świadczyła liczna grupa przybyłych gości.
Magdalena Brzezińska
Gala “Perły Mazowsza 2016”
„Perły Mazowsza” to konkurs organizowany przez LGD Perły Mazowsza oraz tygodnik „Przegląd Piaseczyński”. Integruje on lokalną społeczność z organizacjami samorządowymi i przedsiębiorcami, pozwalając na docenienie lokalnych firm, wydarzeń i sportowców. Celem konkursu jest wyłonienie i uhonorowanie najlepszych przedsiębiorców, najciekawszych ofert turystycznych i wydarzeń organizowanych w regionie, a także lokalnych sportowców i trenerów.
Nie bez znaczenia jest także nazwa konkursu nawiązująca do nazwy Stowarzyszenia co stanowi jednocześnie ciekawy element promocji działalności LGD.
Podsumowaniem II edycji konkursu była uroczysta Gala finałowa, zorganizowana 2 marca 2017 r. w Konstancińskim Domu Kultury przez Stowarzyszenie Perły Mazowsza – LGD oraz gazetę „Przegląd Piaseczyński” Przybyli na nią burmistrzowie, wójtowie i inni reprezentanci gmin z terenu powiatu piaseczyńskiego, jak również przedstawiciele świata sportu, kultury i przedsiębiorczości. Galę poprowadziła prezenterka telewizyjna i laureatka Telekamery Tele Tygodnia 2016 – Aleksandra Kostka.
Gości powitał gospodarz imprezy – burmistrz gminy Konstancin-Jeziorna Kazimierz Jańczuk. Następnie głos zabrała przewodnicząca Rady LGD (i jednocześnie burmistrz Tarczyna) Barbara Galicz. Kolejnym punktem programu było ogłoszenie nominowanych w kategoriach Perła Przedsiębiorczości 2016, Perła Mazowsza 2016 oraz Perła Sportu 2016. Nagrody wręczali burmistrzowie lub wójtowie oraz redaktor naczelna „Przeglądu Piaseczyńskiego” Agnieszka Zofia Piechowska.
Artystyczną ozdobą imprezy, były utwory ze spektaklu „Miłość to ja….”, wykonane przez solistkę Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka” – Annę Lewandowską oraz pianistę Jaremę Jarosińskiego.
Statuetka Perły Mazowsza dowodzi nie tylko o wysokiej jakości świadczonych usług i zaangażowaniu, lecz przede wszystkim świadczy o docenieniu firmy, wydarzenia czy sportowca przez osoby z lokalnej społeczności. Gala stanowiła podsumowanie znakomitej pracy szeregu osób z terenu gmin należących do LGD na rzecz jego rozwoju, promocji, podniesienia standardu życia i aktywizacji tutejszych mieszkańców
W czasie uroczystości podkreślana była konieczność promowania i wspierania kapitału ludzkiego, mieszkańców, przedsiębiorców, lokalnych sportowców, artystów, nauczycieli i animatorów. Takie osoby stanowią bowiem o ogromnym potencjale i możliwościach regionu.
Po części oficjalnej był czas na poczęstunek, owocne dyskusje i podzielenie się spostrzeżeniami na temat przeprowadzonego konkursu.
Magdalena Brzezińska
EURO PERŁY 2016
EURO PERŁY to impreza sportowa zorganizowana przez LGD Perły Mazowsza mająca na celu integrację mieszkańców obszaru objętego Lokalną Strategią Rozwoju (LSR) oraz promocję Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 i działalności LGD.
17 czerwca 2016 r. pod honorowym patronatem Burmistrzów Tarczyna, Góry Kalwarii, Konstancina-Jeziornej i Wójta Prażmowa na tarczyńskim “Orliku” odbył się turniej piłki nożnej EURO PERŁY 2016. W zawodach wzięły udział reprezentacje szkół podstawowych z obszaru gmin: Tarczyn, Prażmów i Góra Kalwaria. W całodziennych zmaganiach wystartowało łącznie siedem ekip.
W widowiskowej, sportowej rywalizacji najlepsza okazała się, podobnie jak rok temu, drużyna Szkoły Podstawowej w Tarczynie.
Uczestnicy turnieju otrzymali puchary, medale, koszulki i dyplomy, jak również nagrody za zajęcie miejsc 1-3 oraz dla wyróżniających się zawodników i trenerów. Stowarzyszenie Perły Mazowsza – LGD zapewniło znakomitą sportową atmosferę, ale także wyżywienie, napoje, ubezpieczenie oraz opiekę medyczną dla uczestników.
W wydarzeniu brali udział: zawodnicy i zawodniczki (uczniowie), trenerzy, przedstawiciele władz samorządowych, członkowie i pracownicy LGD oraz inni zaproszeni goście.
Impreza była znakomitą okazją do integracji mieszkańców z obszaru LGD oraz zespołowego współdziałania i zdrowej rywalizacji zgodnie z zasadami fair play.
EUROPERŁY 2016 nie tylko przyczyniły się do zintegrowania mieszkańców obszaru objętego LSR poprzez sport, ale także stały się doskonałą okazją do promocji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Ponadto spełniły pozostałe cele takie jak kreowanie pozytywnego wizerunku regionu, rozwój współpracy pomiędzy podmiotami z terenu objętego LSR oraz popularyzacja wdrażania LSR i wzmocnienie skuteczności działań LGD.
Magdalena Brzezińska
Kongres Lokalnej Przedsiębiorczości
W dniach 15-16 listopada 2010r. Stowarzyszenie Perły Mazowsza – LGD zorganizowało Kongres Lokalnej Przedsiębiorczości na terenie gmin Tarczyn oraz Góra Kalwaria. Kongres dotyczył przeprowadzenia cyklu szkoleń i warsztatów przeznaczonych dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działania biznesowe na terenie Lokalnej Grupy Działania Perły Mazowsza (z terenu gmin: Tarczyn, Prażmów, Góra Kalwaria) oraz z gminy Konstancin-Jeziorna, która podjęła działania mające na celu przystąpienie do Lokalnej Grupy Działania Perły Mazowsza w 2011r. W szkoleniach brali udział ponadto przedstawiciele: samorządu lokalnego, placówek edukacyjnych i LGD Perły Mazowsza.
W czasie Kongresu Lokalnej Przedsiębiorczości, podczas wystąpień wykwalifikowanych specjalistów z różnych firm szkoleniowych, poruszone zostały takie tematy jak: rozwój przedsiębiorczości na przykładzie gminy Tarczyn, sztuka negocjacji w biznesie, prezentacja działalności LGD Perły Mazowsza (m.in. przedstawiono program Leader, dotacje unijne dla przedsiębiorców – jak je pozyskać), coaching menedżerski, wdrażanie w nowoczesnych firmach kultury ciągłego rozwoju, rozwój lokalny w oparciu o partnerstwo publiczno-prywatne, telepraca – nowa forma organizacji pracy w przedsiębiorstwach, kreowanie wizerunku firmy – PR w MMŚP, e-marketing – reklama w Internecie (social media), nowoczesne zarządzanie MMŚP -społecznie odpowiedzialny biznes, sponsoring jako promocja firmy, marketing i promocja przedsiębiorstwa, ekologiczne przedsiębiorstwo.
Udział w Kongresie był bezpłatny. Podczas Kongresu przybyli goście mogli skorzystać z konsultacji indywidualnych, czy też z materiałów promocyjnych występujących firm.
Celami Kongresu były: Aktywizacja przedsiębiorców; Rozwój współpracy pomiędzy lokalnymi przedsiębiorcami; Popularyzacja szkoleń wśród MMŚP; Rozszerzenie wiedzy praktycznej w zarządzaniu MMŚP; Wzmocnienie skuteczności działań biznesowych.
Małgorzata Dębowska
Promocja Pereł Mazowsza podczas Dni Tarczyna
Pod koniec czerwca 2010 r. w czasie Dni Tarczyna Stowarzyszenie Perły Mazowsza promowało swoje działania oraz unijny program Leader. Rozdanych zostało setki ulotek, długopisy z logo Pereł Mazowsza oraz publikacje promujące programy związane z unijnymi dofinansowaniami. Kierownik Biura LGD Marcin Kiliański wręczył ponadto wyróżnienia dla uczestników konkursu na logo LGD.
Główną nagrodę z rąk Przewodniczącej Rady LGD Barbary Galicz odebrała na głównej scenie uczennica Szkoły Podstawowej w Tarczynie im. J. Stępkowskiego Angelika Jakubowska kl. VI (12 lat). Jej praca stała się oficjalnym logo Stowarzyszenia Perły Mazowsza Lokalna Grupa Działania. LGD Perły Mazowsza pragnie gorąco podziękować wszystkim, którzy gościli pod naszym namiotem oraz organizatorom uroczystości.
Małgorzata Dębowska
Spotkania informacyjne
W Gminnym Ośrodku Kultury w Tarczynie (12 listopada 2009r.) i w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy w Prażmowie (19 listopada 2009r.) Stowarzyszenie Rozwoju Gmin Tarczyn i Prażmów – Lokalna Grupa Działania zorganizowało szkolenia beneficjentów zamierzających złożyć wnioski i realizować projekty w ramach: PROW i Lokalnej Strategii Rozwoju poprzez działania: Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw, Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” oraz Wdrażanie lokal¬nych strategii rozwoju” tzw. małe projekty
Spotkania dotyczyły również promocji Lokalnej Grupy Działania wśród społeczności lokalnej oraz rozpowszechniania informacji dotyczących możliwości pozyskiwania środków. Organizacja szkoleń ściśle wiąże się z odbywającymi się właśnie naborami wniosków w ramach powyższych działań.
W obu spotkaniach wzięli udział przedstawiciele fundacji, stowarzyszeń małych i średnich przedsiębiorstw oraz rolnicy. Uczestnicy zainteresowani byli przede wszystkim możliwościami otrzymania środków na uruchomienie działalności gospodarczej szczególnie pozarolniczej.
Każdy uczestnik szkolenia otrzymał informacje odnośnie zasad i terminów składania wniosków. Informacje dotyczyły również strony internetowej LGD, na której można znaleźć wszystkie formularze i instrukcje odnośnie działań, w ramach których jeszcze w tym roku odbędą się nabory. Uczestnicy szkoleń zapoznali się ponadto z typami operacji i kryteriami wyboru wniosków.
W najbliższym czasie Biuro LGD zamierza zorganizować kolejne spotkania podnoszące świadomość społeczną odnośnie naborów i działalności LGD.
Celem działania LGD poprzez realizacje projektów jest różnicowanie działalności nierolniczej, wzrost konkurencyjności gospodarczej obszarów LGD, a w konsekwencji wzrost zatrudnienia. Refundacja kosztów może być przyznana na projekty uzasadnione ekonomicznie, spełniające wymagania prawne, realizowane w miejscowościach należących do LGD. O realizacje projektów mogą się starać osoby fizyczne, rolnicy ich małżonkowie lub domownicy, osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, mikroprzedsiębiorcy, stowarzyszenia, fundacje oraz parafie.
Oba spotkania poprowadził Kierownik Biura LGD Marcin Kiliański.
Małgorzata Dębowska