NASZE INICJATYWY

I Powiatowy Konwent Organizacji Pozarządowych w Tarczynie
W czwartek, w Tarczynie, odbyło się wyjątkowe wydarzenie – Pierwszy Powiatowy Konwent Organizacji Pozarządowych. Pomysłodawcą tego niezwykłego przedsięwzięcia był Zastępca Burmistrza Tarczyna, Roman Guźniczak, dla którego kongres był nową platformą współpracy i wymiany doświadczeń między organizacjami pozarządowymi z terenu powiatu piaseczyńskiego.
Gospodarzem wydarzenia była Burmistrz Tarczyna Dorota Lisicka. – Istotne jest, aby wspierać nasze lokalne organizacje, stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich i ochotnicze straże pożarne w codziennej pracy i tworzyć przestrzeń do wymiany doświadczeń, wiedzy oraz inspiracji. Chciałabym również podkreślić, że współpraca z organizacjami pozarządowymi jest jednym z priorytetów każdej z gmin obecnych na dzisiejszym konwencie. – zaznaczyła Burmistrz Tarczyna podczas uroczystego otwarcia.
Program konwentu obfitował w ciekawe prelekcje, warsztaty i panele dyskusyjne, które – mamy nadzieję – staną się dla uczestników cennym źródłem praktycznej wiedzy. Dzięki udziałowi doświadczonych prelegentów oraz ekspertów z różnych instytucji i dziedzin, uczestnicy mieli szansę dowiedzieć się więcej o skutecznych działaniach w swoich organizacjach, zdobywaniu środków na realizację projektów czy budowaniu relacji z lokalnymi społecznościami.
Nie zabrakło także czasu na swobodne rozmowy w kuluarach, które mogą być początkiem nowych, owocnych inicjatyw oraz aktywizacji społeczności lokalnych. Te nieformalne spotkania pokazały, że wspólne działania mogą zrodzić się z prostych rozmów i wymiany doświadczeń.
Wiedza i doświadczenie
Wyrazy uznania i podziękowania kierujemy do wszystkich prelegentów, którzy dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem, inspirując uczestników do dalszych działań. Każda prelekcja była dowodem na to, że inicjatywy organizacji pozarządowych są kluczowe dla rozwoju naszego powiatu. Szczególnie dziękujemy:
Panu Marcin Wajda – Dyrektorowi Departamentu Rozwoju i Funduszy Europejskich
Pani Agnieszka Zych – Kierownikowi Biura Programowania w Departamencie Rozwoju i Funduszy Europejskich w Urzędzie Marszałkowskim
Pani Agnieszce Buła-Kopańskiej – Kierownikowi Biura Programowania w Departamencie Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich
Ewa Kalbarczyk – Zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego
Pani Agnieszka Tobota – Przewodniczącej Komisji Dialogu Społecznego w m.st. Warszawa oraz Prezes Fundacji A.R.T.
Pani Ewa Lubianiec – Starosta Piaseczyński
Pani Anna Monika Thieme – ekspertce ds. edukacji i wolontariatu oraz koordynatorce wolontariatu pracowniczego Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu
Panu Daniel Prędkopowicz – Prezesowi Fundacji Fundusz Współpracy oraz ekspertowi ds. innowacji i ekonomii społecznej
Panu Marcin Andrzej Rzońca – Zastępcy Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich
Panu Łukasz Brzeziński – Zastępcy Dyrektora Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Pani Katarzyna Tunkiewicz Rybak, kierownikowi biura Stowarzyszenie Perły Mazowsza – Lokalna Grupa Działania„Perły Mazowsza”.
Aleksandra Habiera-Węcławek wraz z Paniami z Koła Gospodyń Wiejskich w Dobrzenicy
Serdeczne podziękowania składamy także posłom, radnym oraz wszystkim, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Ich wsparcie i zaangażowanie są niezwykle ważne dla rozwoju społeczności lokalnych oraz budowania relacji międzysektorowych. Dziękujemy:
Piotr Kandyba – Poseł na Sejm RP
Aleksandra Śmietanka- radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego
Ewa Lubianiec – Starosta Piaseczyński
Daniel Putkiewicz – Burmistrzowi Miasta i Gminy Piaseczno
Paweł Krasowski Radny Powiatu Piaseczyńskiego
Kazimierz Porębski – Radnemu Powiatu Piaseczyńskiego
Michał Kmiecik – Wójtowi Gminy Prażmów
Marlena Sadowa- Przewodnicząca Rady Miejskiej w Tarczynie
Hania Kułakowska-Michalak – Zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno
Piotr Chmielewski – Zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Góra Kalwaria
Marcin Szost -Zastępcy Wójta Gminy Lesznowola
Katarzyna Tusińska-I Zastępczyni Burmistrza Miasta i Gminy Konstancin Jeziorna
Gosia Olak – Skarbnik Gminy Tarczyn
Renata Książek – Sekretarz Gminy Tarczyn
Pierwszy Powiatowy Konwent Organizacji Pozarządowych to wydarzenie, które mamy nadzieję na stałe wpisze się w kalendarz lokalnych inicjatyw. Gmina Tarczyn chce być miejscem, w którym rodzą się pomysły na współpracę, inspiracje i innowacyjne działania. Cieszymy się, że mogliśmy być inicjatorem tego wyjątkowego wydarzenia i liczymy na to, że jego pozytywna energia będzie towarzyszyć organizacjom przez kolejne lata.
Dziękujemy wszystkim, którzy zajęli się organizacją tego przedsięwzięcia; w szczególności pracownikom Gminy Tarczyn, pracownikom Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Tarczynie, a Renesans Cafe i Beata Radkiewicz za zadbanie o smaczny poczęstunek.
Ekopiknik
W niedzielę 22 września 2024 r. w parku rekreacyjnym „Drozdy” w Tarczynie mieliśmy przyjemność gościć mieszkańców obszaru LGD na naszym ekopikniku. Wydarzenie sfinansowane było w całości przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Udało nam się przyciągnąć do wspólnej zabawy setki osób w różnym wieku. Frekwencja zaskoczyła zarówno organizatorów jak i gości. Cieszymy się, że mogliśmy spędzić ten dzień razem w tak miłej atmosferze. Poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Bystrzanowie zachwycił wszystkich uczestników. Dzieciaki świetnie bawiły się na dmuchańcach, podczas konkursów i warsztatów plastycznych. Mamy nadzieję, że skorzystano z porad naszych ekspertów.
“Zadanie publiczne dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego”.
Mazowieckie Dobre Praktyki Pszczelarskie
W sobotę – 16.03.2024 r., w Gminnym Ośrodku Kultury w Tarczynie odbyło się szkolenie pt. „Rola i znaczenie owadów zapylających”. Dzięki ogromniej wiedzy prowadzącego – pana Marka Dudka – mogliśmy poznać tajemnice pszczół oraz zapoznać się z rolą owadów w środowisku, ich znaczeniem dla gospodarki, zasadami pracy w ulu, produktami pszczelimi takimi jak miody, pyłek, pierzga, propolis, a także naukę ich racjonalnego nabywania oraz bezpiecznego i optymalnego wykorzystywania. Atrakcją spotkania była degustacja miodu i produktów pszczelich oraz poznanie ich właściwości zdrowotnych, a także mini konkurs z nagrodami. Szkolenie sfinansowane zostało przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego i zorganizowane we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Tarczynie oraz Gminą Tarczyn.
VIII Edycja Gali “PERŁY MAZOWSZA”
W ostatnim dniu lutego, w Gminnym Ośrodku Kultury w Tarczynie, odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród VIII edycji konkursu Perły Mazowsza. Organizowany przez Lokalną Grupę Działania (LGD) Perły Mazowsza oraz „Przegląd Piaseczyński” konkurs ma za zadanie integrować lokalną społeczność oraz promować lokalne firmy, wydarzenia kulturalne, atrakcje turystyczne i osiągających sukcesy sportowców. Spośród zgłoszonych przez mieszkańców kandydatur w trzech kategoriach: Perła Przedsiębiorczości, Perła Kultury i Perła Sportu i Turystyki.
Zwycięzcy z gminy Góra Kalwaria:
- Perła Przedsiębiorczości: Wojskowa Akademia Techniczna – Karolina Ochniak
- Perła Kultury: Książka dla dzieci „Stefanka podróże po Górze”, odbierał Piotr Chmielewski
- Perła Sportu i Turystyki: Sylwia Tkaczyk
Zwycięzcy z gminy Konstancin-Jeziorna:
- Perła Przedsiębiorczości: EVA Park Life & SPA Restauracja i SPA w Uzdrowisku Konstancin – Danuta Lasek
- Perła Kultury: Konstanciński Chór Kameralny
- Perła Sportu i Turystyki: Klub Sportowy Konstancin
Zwycięzcy z gminy Lesznowola:
- Perła Przedsiębiorczości: Restauracja La Nostra, Katarzyna Amol
- Perła Kultury: Dożynki w Podolszynie – Sami swoi
- Perła Sportu i Turystyki: SRS Zamienie.
Zwycięzcy z gminy Prażmów:
- Perła Przedsiębiorczości: Bawialnia Leśny Kącik, Katarzyna Olszewska
- Perła Kultury: Wirtualne Muzeum Prażmowa, Michał Kmicik, Bartłomiej Kucharski, Joanna Grela
- Perła Sportu i Turystyki: Pętelka – rodzinny wyścig rowerowy – Marta Węcławiak
Zwycięzcy z gminy Tarczyn:
- Perła Przedsiębiorczości: Bartos Event Group, odebrał Bartosz Olczak
- Perła Kultury: Tarczyńska Orkiestra Dęta, odebrał Mariusz Zaraś
- Perła Sportu i Turystyki: Uczniowski Klub Sportowy w Tarczynie, odebrał Daniel Bloch
W finale wręczono nagrody najlepszym przedsiębiorcom, twórcom kultury i sportu w całym powiecie piaseczyńskim. Statuetki trafiły do podmiotów, które otrzymały najwyższą liczbę głosów w każdej kategorii.
Po zakończonej gali, uczestnicy i goście udali się na poczęstunek stworzony z lokalnych potraw.
Warsztaty przetwórstwa owoców i produkcji cydru z cyklu „Mazowieckie Dobre Praktyki i Tradycje Kulinarne”
W dniu 14 listopada 2023 roku, w Gminnym Ośrodku Kultury odbyły się warsztaty przetwórstwa owoców i produkcji cydru z cyklu “Mazowieckie Dobre Praktyki i Tradycje Kulinarne”. Jak powstaje cydr, z jakich odmian jabłek, co jest potrzebne do jego produkcji, jak należy prawidłowo przechowywać cydr, ile jest odmian? – odpowiedzi na te pytania poznali uczestnicy warsztatów„Przetwórstwa owoców i produkcji cydru”. Spotkanie zorganizowane zostało w ramach projektu „Mazowieckie Dobre Praktyki i Tradycje Kulinarne” przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie przy współpracy z Lokalną Grupą Działania – Perły Mazowsza. Spotkanie odbyło się w dniu 14 listopada 2023 roku, w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury w Tarczynie. Wydział Rolnictwa, Żywności i Rozwoju Obszarów Wiejskich Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi reprezentował p. Krzysztof Zaniewski. Prowadzący szkolenie p. Dariusz Koroś – właściciel rodzinnej cydrowni Chyliczki, sadownik, omówił proces powstania cydru jabłkowego. Prawdziwy, naturalny i najsmaczniejszy cydr powstaje z soku jabłkowego starych odmian jabłek – złota reneta, szara reneta a jego smak zależy od stopnia dojrzałości owoców, rodzaju gleby oraz rodzaju drożdży jakie zostaną użyte do produkcji. Cydr w każdym sezonie wychodzi ze względu na zawartość cukru i aromatu w owocach, które zależne są od pogody. Następnie odbyła się degustacja cydrów. Bez wątpienia najbardziej smakowitym okazał się „Cydr lodowy”. Po przerwie obiadowej nastąpiła część praktyczna warsztatów, uczestnicy do przygotowanego soku jabłkowego dodawali odrobinę drożdży i cukru, rozlali napój do butelek i zakapslowali. Po 4-5 tygodniach będą mogli delektować się dojrzałym cydrem.
Konferencja popularno – naukowa pt. “Produkt lokalny i tradycyjny w świetle nowych możliwości lokowania go na rynku”.
W dniu 22 marca 2019r. odbyła się konferencja pt. “Produkt lokalny i tradycyjny w świetle nowych możliwości lokowania go na rynku”, organizowana przez Lokalną Grupę Działania “Perły Mazowsza”, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego oraz Gminny Ośrodek Kultury w Tarczynie. Honorowy patronat nad imprezą objęła Burmistrz Tarczyna Barbara Galicz.
W wydarzeniu, które otworzyli burmistrz Barbara Galicz oraz Prezes LGD Jan Dębski, uczestniczyli m.in. przedsiębiorcy, przedstawiciele lokalnych grup działania, jednostek naukowych, oświatowych, organizacji pozarządowych, służb mundurowych, jak również reprezentanci sektora samorządowego / publicznego, w tym burmistrzowie i wójtowie okolicznych gmin. Imprezę otworzyły piękne występy wokalne.
Kongres był znakomitą okazją do zaprezentowania najlepszych produktów lokalnych z regionu.