MiT – muzycznie i turystycznie

Nasze Stowarzyszenie wraz z Lokalną Grupą Działania „Źródło” z Wielkopolski zrealizowało projekt współpracy pn.: „MiT – Muzycznie i Turystycznie” mający na celu poprawę atrakcyjności obszaru LGD poprzez promocję produktów lokalnych, zasobów przyrodniczych, historycznych, turystycznych i kulturowych.

W ramach realizacji projektu odbyły się dwie wizyty studyjne, jedna w Wielkopolsce, druga zaś na Mazowszu, w trakcie których zaprezentowaliśmy m.in. regionalne kuchnie. W restauracji naszego partnera w miejscowości Buk mieliśmy okazję spośród okazałego menu skosztować znane poznańskie pyry pod różnymi postaciami, szare kluchy z okrasą, szagówki z duszonką, a także polewkę wielkopolską i pyzy z sosem. Nasze Stowarzyszenie zaproponowało przybyłym gościom dania, które promowały lokalne produkty – przede wszystkim jabłko, które znajdowało się zarówno w potrawach (szynka pieczona w sosie jabłkowym, jabłko karmelizowane, szarlotka), jak i przepięknie zdobiło stoły. Zaserwowaliśmy również naturalny sok z tłoczonych jabłek będący wizytówką naszego regionu.

Obydwie nasze Lokalne Grupy Działania zaplanowały również wycieczki ukazujące walory obszarów objętych Lokalną Strategią Rozwoju. Nasi goście mieli okazję zobaczyć czternastowieczny, modrzewiowy kościół w Rembertowie, Ruiny Zamku Książąt Mazowieckich w Czersku, czy Park Zdrojowy w Konstancinie-Jeziornie.

Buk jest miastem o wielkiej i dumnej historii, która wg. legendy sięga czasów Mieszka I. Nasza delegacja miała okazję poznać m.in. bardzo ciekawą historię związaną z tą miejscowością.

Dodatkową atrakcją było przedstawienie przez LGD „Źródło” trzech zespołów podczas koncertu w konstancińskim Domu Kultury „Hugonówka”: „Bel Canto” z Dopiewa, Kapela Dudziarska „Koźlary” ze Stęszewa oraz zespół „Amici Canti” z Buku. Oprócz koncertu nasz partner wydał płytę z utworami trzech wymienionych zespołów.

Opublikowano dn. 27.10.2022 r.

Stowarzyszenie Perły Mazowsza w ramach projektu współpracy planuje zrealizować działania polegające na wydaniu publikacji książkowych promujących walory przyrodnicze, historyczne, kulturowe, turystyczne oraz produkty lokalne składające się z 4 tomów albumów po jednym dotyczącym każdej z gmin w nakładzie pozwalającym na jego rozpowszechnienie przez zarówno działy promocji Gmin zrzeszonych w naszym Stowarzyszeniu jak i nasze oraz wielkopolskie LGD. Treści zawarte w naszych albumach wspomogą promocję naszego regionu w podziale na każdą z czterech gmin objętych LSR Pereł Mazowsza.